wtorek, 31 stycznia 2012

Prawo karne a cywilne

Dla zwykłego zjadacza chleba prawo karne czy prawo cywilne to jedno i to samo. O różnicach między jednym a drugim dowiaduje się najczęściej dopiero wtedy, kiedy okoliczności zmuszają go do zainteresowania się tematem, który wcale nie jest skomplikowany.
Prawo cywilne – to gałęź prawa, która kolokwialnie mówiąc obejmuje relacje między ludźmi. A więc reguluje stosunki prawne między podmiotami (osobami fizycznymi: np. Jan Kowalski, osobami prawnymi: np. firma Kowalski sp. z o.o.). Jakie stosunki prawne? Zaczynając od tych najprostszych, jak kupowanie bułki w sklepie aż po te skomplikowane jak działalność spółki akcyjnej. Prawo cywilne to także prawo rodzinne, spadkowe, pracy czy gospodarcze.

W sprawach cywilnych przed sądem możemy występować jako powód lub pozwany. Toczymy spór, o rozwiązaniu którego decyduje sędzia. To my jeśli jesteśmy powodem (składamy pozew przeciw drugiej stronie) decydujemy o tym, czy sprawa trafi do sądu. Jeśli nie chcemy jej tam wnosić nikt nie może nas do tego zmusić.

Prawo karne – czyli wszystko to co dotyczy przestępstw, a więc czynów zabronionych przez ustawę (kodeks karny) pod groźbą kary i zawinionych. Często w przepisach prawa cywilnego (np. kodeks spółek handlowych) znajdują się także przepisy karne. Ściganiem przestępstw zajmuje się prokuratura i policja.

Przed sądem w sprawach karnych występujemy w roli oskarżonego lub pokrzywdzonego. O tym czy sprawa trafi przed sąd decyduje prokurator, w niektórych tylko przypadkach jak np. przy przestępstwie dotyczącym zniesławienia czy gwałtu ściganie zależy od woli pokrzywdzonego
.
Takie są najważniejsze różnice między prawem cywilnym i karnym. Jest oczywiście jeszcze mnóstwo innych różnic, ale te które przedstawiłam są zasadnicze. 

8 komentarzy:

  1. polecam wszystkie wydania lexis nexis

    OdpowiedzUsuń
  2. bardzo przydatne nawet w życiu prywatnym!!

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  5. Trzeba mieć w tym zakresie olbrzymią wiedzę, a niestety rzadko kto może poświęcić tyle czasu aby się nauczyć jak funkcjonuje prawo. Dlatego w trudnych sytuacjach zawsze można zgłosić się do https://radcaprawny-trojmiasto.pl/podatki-marynarskie/ po pomoc

    OdpowiedzUsuń
  6. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń